Wycieczka do CPRP W Gdańsku
11 lutego spotkaliśmy się z koleżankami i kolegami ze szkoły w Bągarcie, po czym wspólnie wyruszyliśmy na wycieczkę do Centrum Programowania Robotów Przemysłowych W Gdańsku.
Wyjazd był zorganizowany i opłacony odgórnie, dzięki udziałowi szkół gminy Dzierzgoń w projekcie: „Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach”.
Plan wycieczki obejmował: przejazd autokarem do Gdańskiego Parku Naukowo- Technologicznego w Gdańsku, warsztaty z robotyki, warsztaty wspierające doradztwo zawodowe oraz obiad w restauracji.
Najpierw poznaliśmy krótką historię robotyki i obejrzeliśmy prezentację poświęconą dynamicznemu rozwojowi technologii związanej z tworzeniem coraz doskonalszych robotów.
Mieliśmy możliwość przyjrzenia się kilku robotom przemysłowym i zapoznania się z ich zastosowaniem. Zajrzeliśmy do sali z drukarkami 3D i trzymaliśmy w rękach „wydrukowane” na potrzeby operacji dziecięce serca. Obejrzeliśmy również stanowiska symulatorów VR do spawania.
Prowadząca wyjaśniła młodym ludziom, jak bardzo znajomość języków programowania pomaga w znalezieniu poszukiwanych i dobrze płatnych zawodów. Temu tematowi poświęcono także kolejne warsztaty. Uczniowie rozmawiali o swoich planach po ukończeniu podstawówki i poznawali ścieżkę kariery związaną z automatyką i robotyką. Może dla niektórych będzie to pomocne w wyborze przyszłej szkoły a następnie pracy.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji „Joker” w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie zjedliśmy pyszny obiad z deserem. Wszystko było pyszne a obsługa bardzo miła. W efekcie, wróciliśmy do domów nakarmieni strawą dla umysłu i dla ciała.

