FESTYN UNIJNY
DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ
W ramach gminnego projektu FUNDUSZOWY MAJ, w Dzierzgoniu oraz szkołach wiejskich na terenie gminy, odbyły się festyny popularyzujące wiedzę o Unii Europejskiej i funduszach unijnych. 15 maja 2026 roku miało to miejsce także w szkole w Bruku.
Impreza odbyła się w formie festynu i została zorganizowana przez uczniów, pracowników i rodziców przy sporym nakładzie czasu, środków własnych i pracy. Festyn poprowadziła pani Magdalena Komorowska a zadaniem każdej klasy było przygotowanie stoiska, prezentacji i zabaw przybliżających wiedzę, kulturę a także kuchnię wybranego państwa.
Pierwszym i najbardziej ekscytującym punktem programu był mecz między FC Barceloną a Realem Madryt, który po wielu emocjonujących akcjach zakończył się wynikiem 4:2 dla Barcelony (zapewne dzięki dopingowi kibiców Barcy, którzy zdominowali trybuny).
Po powrocie do sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali w bardzo różnorodny sposób wiedzę o wybranym kraju. Były piosenki w obcych językach, pokazy, znane tańce, quizy wiedzowe i zadania praktyczne- wszystko po to, by dowiedzieć się więcej o naszych bliższych i dalszych sąsiadach.
Ostatnim elementem przedsięwzięcia była degustacja sztandarowych dla danego państwa potraw. Tu można było dostać zawrotu głowy albo nawet bólu brzucha, jeśli ktoś chciałby spróbować wszystkich przygotowanych rozmaitości. Podróż kulinarną po Europie zawdzięczamy Uczniom (zwłaszcza tym starszym, którzy sami przygotowali przekąski), ale w dużej mierze Rodzicom, którzy jak zawsze z dużym zaangażowaniem włączyli się w akcję.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia i uświetnienia festynu.

